Питання. Як можна відчужити право на оренду земельної ділянки наданої для розміщення тимчасової споруди?

Частиною 5 ст.93 Земельного Кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного капіталу власником земельної ділянки – на строк до 50 років, крім випадків, визначених законом.

Частиною  2 ст. 124 Земельного Кодексу України  Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другоютретьою статті 134 цього Кодексу.

Ст.. 134 передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об’єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною  3 ст. 124 Земельного Кодексу України  Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Частиною  4 ст. 124 Земельного Кодексу України  Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

В нашому випадку земля комунального призначення, а тому звернемось до норм спеціального призначення, в нашому випадку такою нормою є ЗУ «Про оренду землі».

Відповідно до ч. 1 ст. 8-1 ЗУ «Про оренду землі» право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного капіталу, передано у заставу, крім передбачених частиною другою цієї статті випадків.

Отже, відносно земель комунальної та державної власності орендарі є обмежені щодо розпорядженням своїм право оренди і напряму законодавство не дозволяє продавати своє право оренди.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 31 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці, але в нашому випадку, це тимчасова споруд, а МАФи не підпадають під визначення даної норми.

Для загального розвитку визначимось із поняттям тимчасової споруди.

Статтею 28 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI „Про регулювання містобудівної діяльності” надано визначення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, згідно з яким – це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 „Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності” (далі – Порядок) підставою для розміщення тимчасової споруди є  Паспорт прив’язки тимчасової споруди.

Пунктом 2.6 Порядку передбачено, що для оформлення паспорта прив’язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив’язки ТС, до якої наряду з іншими документами надає схему розміщення ТС, що затверджена додатком 1 Порядку. Додаток 1 Порядку містить форму схеми розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування. Тобто, перш ніж оформлювати паспорт прив’язки, суб’єкт господарювання має отримати документи на землекористування, і лише після їх отримання він може звертатися за оформленням паспорта прив’язки.

Документи, що подаються для отримання паспорта прив’язки, мають містити дані щодо розміру земельних ділянок, які вносяться на підставі отриманих суб’єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 2.27 Порядку внесення таких даних без наявних документів на право землекористування тягне за собою анулювання паспорта прив’язки.

Враховуючи вищезазначене якщо фізична особа — підприємець має паспорт прив’язки тимчасової споруди, то він повинен мати і    правовстановлюючі документи на земельну ділянку (свідоцтво про право власності або користування чи договір оренди земельної ділянки) по яких розраховується плата за землю.

Такі документи в нас відсутні, а отже, як такого і права на земельну ділянку немає.

05 квітня 2015 року набрав чинності Закон України № 191-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)». (далі – Закон № 191-VIII). Зокрема внесено зміни до статті 99 Земельного кодексу України якими від тепер передбачена можливість використання земельної ділянки для розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм) на праві земельного сервітуту.

Зазначене ж положення дозволяє передачу органами виконавчої влади та місцевого самоврядування земельних ділянок для розміщення тимчасових споруд в обхід земельних торгів.

Відповідь: Офіційно об’єкт продажу відсутній оскільки тимчасова споруда не є об’єктом нерухомого майна, а право оренди земельної ділянки не можна відчужувати.

Як варіант, для обходу обов’язковості проведення земельного аукціону, вимагати  надання ділянки для розміщення тимчасової споруди (малих архітектурних форм) на праві земельного сервітуту.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс

Related posts:

  1. Чи потребує договір суборенди земельної ділянки державної реєстрації?
  2. Коли можна починати використовувати земельну ділянку?
  3. Особливості набуття і реалізації права на земельні ділянки
  4. Коли виникає право власності на земельну ділянку
  5. з 1 січня 201З року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

*

*

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>