Відповідно до закону «Про державний земельний кадастр», з 1 січня 201З року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються. На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Проте варто нагадати, що з 1 січня 2012 року набув чинності Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме мато та їх обтяжень». Відповідно до нього, право власності на земельну ділянку у визначених цим законом випадках підтверджуватиме свідоцтво про право власності на нерухоме майно.

При цьому державні акти, видані до зазначеної дати, залишаються чинними (Чинні всі державні акти – незалежно від кольору та часу видачі).

Заміна відбувається у випадках, передбачених статтею 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Зокрема, там ідеться про випадки, коли нерухомість (у нашому випадку — земельні ділянки) вноситься до статутного фонду юридичної особи або виводиться з нього; фізичні особи та юридичні особи, що вийшли зі складу засновників (учасників) юридичної особи за рішенням органу, уповноваженого на це установчими документами, отримують у власність переданий їм об’єкт нерухомого майна тощо. Якщо особа таких операцій не проводитиме, державний акт може залишатися в неї на руках необмежений час як чинний документ.

Натомість документом, що посвідчує  право власності, буде свідоцтво на право власності, отримане у територіальному органі Державної реєстраційної служби (Держреєстрі). У разі потреби, підтвердити своє право власності на земельну ділянку можна буде й витягом: з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або Державного земельного кадастру.

Це свідоцтво треба отримувати всім землевласникам?

Свідоцтво отримуватимуть власники новостворених земельних ділянок. Тобто йдеться про випадки, коли земельна ділянка формується «з нуля» та отримує першого власника. У випадку, коли ділянка давно сформована, має кадастровий номер, а змінюється лише її власник, свідоцтво на руки не видаватимуть. Відповідні зміни вносять в електронний реєстр прав власності та Державний земельний кадастр, а нотаріус робить на «старому» держакті спеціальну позначку. Новий власник за бажанням отримує паперовий доказ – витяг з Держреєстру прав чи Державного земельного кадастру. Причому він може сам звернутися за витягом до територіального органу Державної реєстраційної служби чи Держземагентства. Або ж довірити це своєму представнику чи нотаріусу, підкріпивши, звісно, доручення нотаріально завіреною довіреністю.

Якщо людина досі має на руках держакт без кадастрового номеру, чи зобов’язана вона цей номер отримати?

Земельні акти, що не мають кадастрових номерів (видані до 2003 року), дійсні. Але якщо ділянка не має номера, людина не зможе здійснювати будь-які операції з нею. Без кадастрового номера не можна оформити ні спадщини, ні заповіту, ні дарування, ні продати ділянку, ні здати її в оренду. Тож аби мати можливість повноцінно розпоряджатися своєю земельною ділянкою, кадастровий номер треба обов’язково отримати, зареєструвати ділянку у Державному земельному кадастрі, відтак, у Держреєстрі прав власності. Тоді власник зможе повноцінно розпоряджатися своєю земельною ділянкою.

Чи треба навмисно міняти держакти на витяг про реєстрацію права на ділянку?
Ні. Документ буде замінено лише при транзакціях з ділянкою – продажі, даруванні, оформленні спадку тощо. Якщо людина таких операцій не проводитиме, державний акт може залишатися в неї на руках як чинний документ необмежений час.

Отже, повернімося до прикладу, коли ділянки новостворена. Як отримати свідоцтво на право власності на неї?

Отримати свідоцтво на право власності на земельну ділянку можна після того, як ви зареєструєте свою земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.

Який порядок реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі? Впровадження Національної кадастрової системи дало можливість значно спростити цю процедуру. Як і раніше, спершу громадянин звертатиметься до відповідного органу державної влади або місцевого самоврядування із заявою для прийняття відповідного рішення щодо виділення йому земельної ділянки. Коли такий дозвіл є, формується пакет необхідної землевпорядної документації. Відтак, громадянин звертається у територіальний орган Держземагентства до кадастрового реєстратора. Тут ділянці присвоюється кадастровий номер та проводиться її реєстрація.
Коли ділянку зареєстровано у Державному земельному кадастрі, її треба реєструвати  в Державному реєстрі прав власності. Людині треба знову збирати документи та йти в інше відомство? Не обов’язково. Законодавством передбачено, що заяву про державну реєстрацію прав на земельну ділянку в електронному вигляді від імені землевласника може подати державний кадастровий реєстратор. Коли заяву розглянуть, орган державної реєстрації прав надсилає державному кадастровому реєстратору документи для видачі заявнику. Тож, хоч державна реєстрація земельної ділянки та прав на неї проводитиметься в різних державних реєстрах та різними уповноваженими органами, створено умови, максимально пристосовані до потреб громадян.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс

Related posts:

  1. Коли можна починати використовувати земельну ділянку?
  2. Чи припиняє розірвання шлюбу право спільної сумісної власності подружжя на майно, набуте за час шлюбу?
  3. З 1 січня 2012 року набирає чинності Наказ Мінюсту від 12.12.2011 №3502/5 Про затвердження Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до запису та заяв про скасування запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно
  4. З 01 січня 2012 року набрала чинності Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 07.11. 2011 за № 1395
  5. з 1 січня 2013 року Набире чинності Постанова КМУ від 18 квітня 2012 р. № 301 Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення

Комментарии запрещены.