Шановний Сімейний юрист, прошу пояснити наступне питання. Моя мама передпенсійного віку (53 роки) працює та отримує пенсію по інвалідності, вона інвалід ІІІ групи. Скажіть чи може вона вже вийти на пенсію? І ще кажуть що при виході на пенсію є особливості розрахунку? Тетяна.

Дякуємо за запитання шановна пані Тетяно. Ми приложимо усіх зусиль аби дати Вам повну та зрозумілу відповідь.

Судячи з питання малось на увазі чи може отримувати пенсію за віком працюючий інвалід ІІІ групи, оскільки пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах:

-       інвалідам І групи —100 % пенсії за віком;

-       інвалідам II групи — 90 % пенсії за віком;

-       інвалідам III групи—50 % пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст.27 і 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (надалі у тексті Закон).

Тобто спочатку визначається розмір пенсії за віком, а потім — розмір пенсії по інвалідності. При цьому, до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого ст. 26 Закону.

Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж (ст.. 8 Закону). Відповідно до ст.. 26 Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками – 55 років та наявності страхового стажу не менше п’яти років (згідно пенсійної реформи планується підвищення пенсійного віку).

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам – чоловікам старше 60 років і жінкам старше 55 років пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою (ст. 34. Закону).

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії по інвалідності визначається у такому ж порядку, як і для обчислення пенсії за віком, тобто за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Водночас необхідно пам’ятати, що при обчисленні пенсії визначається не період найбільшої заробітної плати, а коефіцієнт зарплати шляхом співвідношення заробітної плати особи із зсередньою заробітною платою в галузях економіки за той же місяць. Наприклад. Якщо у січні 1980 року пенсіонер одержав 465,36 крб., а у січні 1990р. — 990,80 крб., то коефіцієнт зарплати за січень 1980 р. становитиме 3 (465,36 : 155,12), а за січень 1990р. лише — 2 (990,80:495,4), де 155,12 та 495,4 — це показники середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, за відповідні періоди.

Якщо Ви розраховуєте отримувати дві пенсії то необхідно знати, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (ст.. 10 Закону).

Пенсія за віком як і пенсія по інвалідності призначається та виплачується незалежно від того працює пенсіонер чи ні. Проте при визначенні розміру пенсії по інвалідності факт роботи все-таки має значення.

Так, згідно із п. 2 ст. 33 Закону, за наявності у непрацюючих інвалідів II і III груп — у чоловіків 25 років, а у жінок — 20 — страхового стажу (період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, в даному випадку до уваги не береться) за їх вибором пенсія по інвалідності призначається в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. 27 і 28 цього Закону.

Тому досить часто особі вигідніше обчислити пенсію по інвалідності у розмірі 50% або 90 % від пенсії за віком, особливо у тих випадках, коли вона визнана інвалідом у ранньому віці. Тому варіанти визначення розміру пенсії особам, яка визнані інвалідами II або III груп, треба визначати у кожному конкретному випадку в залежності від наявного стажу та заробітку особи.

Отже, працююча жінка інвалід ІІІ групи у віці 53 років має право на пенсію в розмірі пенсії за віком у випадку звільнення з роботи за умови наявності 20 років страхового стажу призначається з дня набуття такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права (звільнення, набуття необхідного стажу).

У разі нового працевлаштування, у період роботи пенсія по інвалідності виплачується у розмірі, передбаченому частиною першою статті 33 Закону (для інваліда ІІІ групи – 50% пенсії за віком).

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс

Related posts:

  1. Як отримати державну соціальну допомогу особам,які не мають права на пенсію, та інвалідам

Комментарии запрещены.