Скажіть я проживаю за кордоном, дитину доглядає мати, чи маю я право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?

Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, мають право на державну допомогу нарівні з громадянами України на умовах, передбачених цим Законом, іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми».

Відповідно до ст.. 3 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» призначаються такі види державної допомоги сім’ям з дітьми:

 • допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • допомога при народженні дитини;
 • допомога при усиновленні дитини;
 • допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • допомога на дітей одиноким матерям.

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об’єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім’ям з дітьми.

Відповідно до ст.. 13 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Отже, одна із умов для отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку це здійснення фактичного догляду за дитиною.

Для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку органам праці та соціального захисту населення подаються такі документи:

1) заява матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича, який фактично здійснює догляд за дитиною), що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) копія або витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки;

3) копія свідоцтва про народження дитини;

{ Підпункт 4 абзацу першого пункту 20 виключено на підставі Постанови КМ N 900 ( 900-2007-п ) від 11.07.2007 }

5) копія трудової книжки матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича), яка (який) здійснює догляд за дитиною;

6) довідка з місця навчання – для осіб, які навчаються;

7) довідка про те, що виплата допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю не проводиться, – для непрацюючих осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості.

Усиновлювачі та опікуни подають також копію рішення про усиновлення або встановлення опіки.
Особи, що працюють у режимі неповного робочого часу або вдома, подають довідку з місця роботи про початок виконання трудових обов’язків на зазначених умовах.

Особам, що працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності та господарювання, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Для найманих працівників фізичних осіб – підприємців допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі довідки роботодавця.

Якщо особа працює в режимі повного робочого часу або оформила відпустку у зв’язку з навчанням до закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, роботодавець повинен протягом п’яти днів після видання наказу про припинення зазначеної відпустки повідомити про це орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання такої особи.

Органам праці та соціального захисту населення забороняється вимагати для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку інші документи, крім зазначених у цьому пункті.

Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється:

1) у разі:

позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;

смерті дитини;

смерті отримувача допомоги;

виникнення інших обставин;

2) у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку:

звернулася до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні – з дня призначення їй допомоги по безробіттю чи матеріальної допомоги по безробіттю. Центр зайнятості повідомляє орган праці та соціального захисту населення про те, що такій особі призначено допомогу по безробіттю чи матеріальну допомогу по безробіттю або що строк виплати хоча б однієї із зазначених двох видів допомоги закінчився;

виявила бажання працювати – з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов’язків);

У випадках, передбачених абзацами другим – восьмим, десятим та одинадцятим підпункту 1 цього пункту, виплата допомоги припиняється на підставі пропозицій органу опіки та піклування чи державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Не припиняється виплата допомоги особам, що працюють у режимі неповного робочого часу, вдома, у виборчій комісії, в тому числі у день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, або провадять підприємницьку діяльність.

Отже, оскільки Ви постійно перебуваєте за кордоном, то відповідно Ви не здійснюєте фактичного догляду за дитиною, а тому не маєте права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс

Related posts:

 1. Особливості посвідчення договору довічного утримання (догляду)

3 комментария: Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

 • Инна:

  Это несправедливо, лишать женщину помощи из-за того что она добывает кусок хлеба за границей.

 • Аlina:

  Виплата допомоги по догляду за дитиною – ніщинська допомога нашої держави.

 • Irina:

  Доброго дня, підкажіть будь-ласка, чи маю право я претендувати на суму у 130 грн в місяць (відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) за період 1,5 роки! Заяву по догляду на роботі написала, ще у 2012 році.Всі документи які від мене вимагали у соц.захисті- подала!Зараз коли мені потрібна була сума для заповняння декларації, виявилася недоплата, коли почала виясняти, сказали що за цей час(1,5роки)мені не виплачували суму у 130 грн в місяць, потрібно ще раз принести копію наказу чи заяви по догл.до 3-ох років (бо у них немає), після чого сума буде повернута!Але зараз ,коли наказ я подала, то порадившись……,там мені сказали ,що суму мені не повернуть! Підкажіть, що робити, і чи взагалі я можу чогось добиватися?Допоможіть будь-ласка!

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

*

*

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>